TWOJA STREFA
ODPOCZYNKU

HOTEL

TWOJA STREFA
ODPOCZYNKU

SPA

RABKA ZDRÓJ

 

To znane w całej Polsce uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Jego atutem jest szczególnie korzystny klimat, zasoby wód mineralnych i walory krajobrazowo-turystyczne, które stwarzają wyśmienite warunki do leczenia i wypoczynku.

Klimat cechuje duży stopień nasłonecznienia i niewielka ilość opadów, a położenie w górskiej kotlinie zapewnia osłonę od silnych wiatrów. Brak nadmiernych upałów i ostrych mrozów, dobre warunki solarne, suche powietrze i brak zanieczyszczeń powietrza w uzdrowisku sprzyja leczeniu klimatycznemu, które zaleca się przez cały rok.Uzdrowisko posiada doskonale wykształconą kadrę medyczną w zakresie balneoterapii, kinezyterapii i fizykoterapii.

Podstawowy profil lecznictwa to choroby układu oddechowego, krążenia, niedokrwistości, choroby alergiczne, astma oskrzelowa, skaza wysiękowa, reumatyzm, cukrzyca, choroby przemiany materii, miażdżyca i nerwice. W leczeniu wykorzystuje się silne działanie solanek występujących w uzdrowisku. Stosowane są do kuracji kąpielowej, pitnej i wziewnej. Zabiegi uzupełniane są leczeniem klimatycznym.

Rabczańskie solanki znane były i doceniane już za czasów Jana Długosza. W roku 1858 przeprowadzono pierwszą analizę chemiczną solanek. Dało to podstawę do powstania dzisiejszego uzdrowiska, które uroczyście otwartą w 1864r. W latach międzywojennych miasto szybko się rozbudowało i uzyskało międzynarodową sławę. Lata świetności przerwane zostały II wojną światową, jednak zwiększona zachorowalność na gruźlicę zmusiła do szybkich działań, mających na celu odbudowę i rozwój funkcji leczniczych i sanatoryjnych.

W roku 1953 Rabka otrzymała prawa miejskie, a w 1977r. zatwierdzono herb, przedstawiający połowę tarczy słonecznej i twarz uśmiechniętego dziecka.

 

Miasto dzieci świata

W uznaniu zasług za pracę na rzecz dzieci, 1 czerwca 1996r. Rabka otrzymała nadany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Większość starań dorosłych skierowana jest w stronę najmłodszych. To dla nich oprócz bazy sanatoryjno-leczniczej, przygotowano place zabaw, ścieżki rowerowe oraz liczne imprezy w okresie całego roku.


ZIMA

W Rabce – Zdroju znajdują się miejsca sprzyjające aktywnemu, zimowemu wypoczynkowi, a długość zalegania pokrywy śnieżnej sprzyja uprawianiu narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Ośrodek narciarski Polczakówka . Lokalizacja – Rabka- Zaryte , odległośc od centrum ok. 3 km w kierunku Nowego Sącza, przy drodze nr 28.

Wyciąg orczykowy o długości 650 m, przepustowość 850 osób/godz., róznica wzniesień 130 m, trasa o długości 650 m. Wyciąg linowy dla dzieci i początkujących narciarzy o długości 70 m, różnica poziomów 6 m. Oba stoki są oświetlone, funkcjonuje ratrak i system sztucznego zaśnieżania. Przy dolnej stacji wyciągu duży parking, zaplecze gastronomiczne, szkoła narciarska dla dzieci, dorosłych oraz dla kandydatów na instruktorów PZN ( licencjonowana) wypożyczalnia sprzętu i serwis. www.polczakowka.region-rabka.pl

 

Wyciąg narciarski U Żura – dojazd z centrum ul. Zakopiańską drogą nr 958.

Wyciąg orczykowy, o długości 350m, różnica poziomów 50 m, trasa zjazdowa łatwa, dla początkujących i średnio zaawansowanych. Wyciąg linowy dla dzieci o długości 100 m, różnica poziomów 50 m. Trasa bardzo łatwa, idealna do stawiania pierwszych kroków narciarskich. Oba stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane, funkcjonuje ratrak. Przy wyciągu działa serwis narciarski, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska, mini-bar, szałas. Naprzeciwko wyciągu przestronny parking. www.chabowka.com

 

Lodowisko - znajduje się przy ul. Jana Pawła II, obok stadionu sportowego „ Wierchy”. Jest to lodowisko otwarte sezonowo, od pierwszych mrozów aż do wiosny. Na miejscu znajduje się serwis i wypożyczalnia łyżew ( figurowe i hokejowe) oraz bar. Obiekt jest oświetlony, posiada nagłośnienie. Odbywają się tutaj liczne imprezy sportowe i tradycyjny już w okresie ferii zimowych „ Karnawałowy Bal na Lodzie”.

 

Turystyczne Szlaki Narciarstwa Biegowego

W Rabce - Zdroju powstały i wokół niej dobrze oznakowane cztery trasy narciarstwa biegowego oraz trzy dodatkowe (krótsze), które można pokonywać na nartach lub pieszo ze wsparciem kijka (Nordic walking). W Parku większość szlaków się rozpoczyna. Tam też umieszczona została duża tablica z mapą i naniesionymi na nią trasami.

 

LATO

Turystyka

Rabka ( 550 m n.p.m.) to dobry punkt wypadowy w Gorce, Beskid Wyspowy czy pobliskie Tatry. Polecamy wycieczki piesze do schroniska na Maciejowej ( 852m n.p.m.), Starych Wierchach( 983 m n.p.m.), Turbacza ( 1310 m n.p.m), Lubonia Wielkiego ( 1022 m n.p.m.) z rezerwatem przyrody nieożywionej, obejmujący obszar osuwiskowy z gołoborzem. Wśród płyt i bloków skalnych znajdują się jaskinie szczelinowe i nisze. Spacer na Polanę Przysłop ( 852 m n.p.m.) czy Banię ( 612 m n.p.m.) jest godny polecenia dla każdego turysty, nawet aktywnego pięciolatka i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

 

Lato w mieście

Miejski Ośrodek Kultury kieruje swą ofertę zarówno do mieszkańców jak i turystów i kuracjuszy. Szereg imprez plenerowych kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych z pewnością uatrakcyjni Państwa pobyt. Liczne galerie to raj dla ludzi kochających sztukę w rozmaitych formach. Wystawy plastyczne, spotkania literackie, promocje wydawnicze, kameralne koncerty, warsztaty. Basen pływacki zaprasza w sezonie rodziny do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Informacje  o bieżących wydarzeniach dostępne w recepcji hotelu.

 

Baseny termalne w okolicy Rabki - Zdrój

Szaflary (Termy) ok. 26 km, - cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne, trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią dla dzieci.

Bańska Niżna (Gorący Potok) ok. 32 km, - nowo otwarty kompleks 18 basenów zewnętrznych a także sauny, inhalatoria (także siarkowe), gabinety masażowe, (nieczynne jeszcze) zjeżdżalnie wodne.

Białka Tatrzańska (Termy) ok. 30 km, - kompleks basenów podzielony na dwie strefy:

  • strefa głośna to pięć basenów z wodą termalną, zjeżdżalnie wewnętrzne i zewnętrzne (w sumie 300 m długości), a także suche i mokre place zabaw dla dzieci.

  • strefa cicha to trzy baseny z wodą termalną o zdrowotnych właściwościach oraz pięć różnych saun. 

Bukowina Tatrzańska (Termy) ok. 38 km, 20 różnej wielkości basenów z wodą termalną, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz 8 różnych rodzajów saun.

Zakopane Aqua Park) ok. 40 km, w skład kompleksu wchodzą 4 baseny sportowe, rekreacyjne i lecznicze z dodatkowymi atrakcjami: bicze i kaskady wodne, gejzery.

 

 

 


 

Galeria


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013
Zobacz na mapie

ul. Poniatowskiego 54
34-700 Rabka Zdrój